U sredu, 29. avgusta, u Novom Sadu u prisustvu brojne publike, umetnika, kustosa, direktora galerija i institucija iz zemlje i inostranstva, otvoren je šesti Festival savremene umetnosti Dunavski dijalozi 2018. Festival je otvorio filmski i pozorišni reditelj Žanko Tomić uz pozdravnu reč direktorke festivala Vesne Latinović i umetničkog direktora Save Stepanova. Otvaranju su prisustvovali direktor Austrisjkog kulturnog foruma u Beogradu, gospodin Johanes Iršik, direktor Konrad Adenaer fondacije za Srbiju i Crnu Goru, gospodin Norbert Bekman i ambasador Republike Bugarske u Srbiji Nj. E. Radko Teodorov Vlajkov.  U programu festivala učestvuje 56 umetnika i kustosa iz svih 10 podunavskih zemalja.

Ovogodišnja tema festival – Upotreba čoveka, ukazuje na stanje u aktuelnom društvu u vreme dominacije besnog kapitalizma i agresivnog prisustva novih informacijsko – tehnoloških medija. Savremeni čovek je potpuno u funkciji stvaranja profita velikih korporacija, njegove lične potrebe su potpuno zanemarene (socijalne, zdravstvene, kulturne) te je on u permanentnom stanju nesigurnosti i egzistencijalne neizvesnosti.

Tema Upotreba čoveka pozajmljena je od velikog novosadskog pisca Aleksandra Tišme (1924-2003) koji je, još 1976. godine, objavio roman pod ovim naslovom. Iako je pisan u jednom drugom vremenu i drugačijem ambijentu, očigledno je da se radi o univerzalnoj temi i metafori. Baveći se sudbinom čoveka, Tišma nas je, baš kao i brojni drugi umetnici iz prošlosti, učinio spremnijim da se prilagodimo, da branimo vlastiti integritet…

Zbog toga je glavno pitanje koje nameće „pozajmljena“ izložbena tema – da li su umetnici danas spremni da iznađu adekvatne odgovore u svom domenu, da li je umetnost u novim okolnostima spremna na delotvornu konfrontaciju; da li poseduje dovoljno  vitalnosti i snage da adekvatno reaguje u okružju moćnih korporacija i brojnih data baza koje sve više udaljuju čoveka od sopstvene personalnosti.

Tokom dva dana otvoreno je 11 izložbi u 8 izložbenih prostora, a otvaranjima je prisustvovalo 27 umetnika u kustosa iz inostranstva. U saradnji sa Fondacijom Novi Sad 2021 orgnizovana je izložba Umetnički dijalog Novi Sad Temišvar i u okviru nje okrugli sto “Temišvar – Novi Sad aktuelna umetnička scena i perspektive saradnje na putu ka evropskoj prestonici kulture” koji je okupio umetnike, kustose, menadžere umetnosti,  direktore institucija iz dva grada kao predstavnike Fondacije Novi Sad 2021 i Temišvar 2021.

Festival traje do 15. septembra, a program festivala je sledeći:

Izložba umetnika iz Bugarske – Aleksandar Valčev (kustoskinja Rosita Getsova, Sofija), Galerija Arhiva Vojvodine;

Izložba umetnike iz Ukrajine – Igor Čekačkov i grupa Singul.ar (kustoskinja Maja Kosteva, Berlin), Galerija SANU organak u Novom Sadu;

Izložba umetnika iz Hrvatske – Martina Grlić, Gildo Bavčević i Vedran Perkov (kustos Mladen Lučuć, Pula), Likovni salon KCNS;

Iložba umetnika iz Slovačke – Olja Stefanovič Traiška i Jan Skaličan (kustoskinja Mihaela Bosakova, Bratislava), Tribina mladih KCNS;

Izložba umetnika iz Srbije – Davor Dukić (selektorka Ljiljana Tadić, kustoskinja Anđela Rokvić), Galerija Bel Art;

Izložba umetnika iz Nemačke – Volfgang Šmit (selektorka Maja Erdeljanin), Mali likovni salon;

Izložba umetnika iz Mađarske – drMarijaš (seklektorka Marta Katalin, Budimpešta), Galerija SULUV-a;

Umetnički dijalog Temišvar-Novi Sad – Aura Belanesku/Stevan Kojić, Nikolae Velčov/Miloš Vujanović, Liliana Merćou Popa/Rastislav Škulec (kustosi Maria Orosan Telea, Temišvar i Sava Stepanov, Novi Sad), GLU Poklon zbirka Rajka Mamuzića;

Izložba umetnice iz Austrije – Gerlinde Tuma (Elizabet Vazenštajner, Beč), GLU Poklon zbirka Rajka Mamuzića;

izložba umetnice iz Moldavije – Tatjana Fjodorova (selektorka Vesna Latinović), GLU Poklon zbirka Rajka Mamuzića;

Izložba skluptura umetnika iz podunavskih zemalja (Terra, Kikinda) (selektori Sava Stepanov i Slobodan Kojič), vrt GLU Poklon zbirka Rajka Mamuzića;

U Podgrađu Petrovaradinske Tvrđave će se 7. septembra otvoriti još dve izložbe u okviru programa Novi Sad+ i PerformaNS, kao i edukativna radionica na temu performansa.

Festival je podržan od strane Grada Novog Sada, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Ministarstva kulture Republike Srbije, Erste banke i Austrijskog kulturnog foruma u Beogradu.

Partneri projekta: Fondacija Novi Sad 2021, Akadamija umetnosti u Novom Sadu, K4LEIДО5KOP, Galerija Zvono, Jecza Gallery (Temišvar), Centar savremene umjetnosti Crne Gore, Arosita Gallery (Sofija), Massion Art Galeria (Budimpešta), Artmark Galerie (Beč), Galerija Equrna (Ljubljana), Erin Galeria (Budimpešta), Galerija Kranjčar (Zagreb).